Skip to main content

Flash EMDR Nedir?

EMDR Terapi tekniği üzerinden 2017 yılında geliştirilen, oldukça yeni bir terapi tekniği olan FLASH tekniği, “kişiyi olumsuz yaşam olaylarına maruz bırakmadan travmada çözülme sağlaması” özelliğiyle EMDR tekniğinden ayrılır. Travmada oldukça hızlı ve etkili sonuçları olan FLASH EMDR Tekniğini gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Anılarımız, kimliklerimizin temel yapı taşlarıdır ve insan olmanın anlamını tanımlamaya yardım ederler. Tam olarak doğru ve sürekli olmasalarda bizi yeni durumlara doğru götüren manyetikler pusulalardır. Anılarımız aracılığı ile hayatta yolumuzu tayin ederiz. Yeni bir hobi edinirken, yeni dans adımları öğrenirken, yabancı birine yaklaşırken, uzaklaşırken, herhangi bir şeyden haz alırken veya tiksinirken, motive olurken, öğrendiğimiz bilgileri nasıl kullanacağımızı belirlerken, anılar bize birer pusula olurlar.

Öğrenme sürecinde işlenmemiş, yüksek şiddette korku, çaresizlik duyguları ile sıkışıp kaldığımız anılar ise “Travmatik Anı” hüviyeti kazanmış olur. Ve manyetik pusula daha güçlü bir şekilde bizi kendine çeker ve her hareketimizi, her kararımızı yönlendirmeye başlar.

Travmatik anılar, etrafları olumsuz duygularla çevrili olduğundan daha sabit ve stabildir. Anılarımız hakkında bilmemiz gereken başka birşey ise anıların; genetik yapımız, biyolojik yapımız (miraç özelliklerimiz), yaşam olaylarımız ve olaylara yaptığımız atıfların bileşkesi sonucu oluştuğudur. Gelecek ve mizaç özelliklerimizi değiştiremesekte anıların hafıza merkezindeki etkilerden kişiyi kurtarabiliriz. Geçmişin esiri olmak zorunda değiliz. Yani, hafıza merkezimizin bazı özelliklerinden faydalanarak olumsuz yaşam olaylarının kişideki etkilerini azaltabiliriz. FLASH Tekniği de tam olarak hafıza merkezinin bu olağanüstü yeteneğini kullanarak kişiyi olumsuz yaşam olayına maruz bırakmadan travmada çözülme sağlamaktadır.

Dışarıdan tehlike-tehdit algılandığında bunun işlendiği ilk yer hafıza merkezidir. Tehdit geldiğinde hafıza merkezi ile beyin sapı arasında kısa bir yol oluşur. Beyin düşünmeye fırsat bulamadan refleks bir tepki geliştirir. İşte “Savaş-Kaç” ve “Dona-Kal” tepkileri böyle gelişmiştir. FLASH Tekniğinin amacı biyolojik olarak buradaki kısır döngüyü bozmaktır.
Terapist küçük bir tetikleyici ile hafıza merkezi (hipokampüs) – travma merkezi (limbik sistem) arasındaki süreci başlatır, limbik sistemi olumlu duygularla doyurarak, bilinçli zihne getirmeden de travmatik anıyı işler.

FLASH EMDR Tekniğini bilgisayar virüs programına benzetebiliriz. “Bilgisayarınıza virüs bulaştığını düşünün. Virüs programını çalıştırıyorsunuz ve program virüsü temizlemeye başlıyor. Siz bu sırada ekran karşısında virüs programını izlemezsiniz. Keyifli bir şeyler izlerken, ara ara ne durumda olduğunu görmek için virüs programına bakarsınız o kadar. Program temizleme işini tamamlayınca iki ekranı da kapatıp hayatınıza daha kaliteli bir bilgisayar ile devam edersiniz”. Hafıza merkezi de bu iki ekran gibi çalışır.

Zaten bilgisayar işletim sistemleri insan beyninden esinlenerek yapılmış aletler değil midir?

FLASH EMDR Tekniği “Travma Sonrası Stres Bozukluğu”, “Akut Stres Bozukluğu”, “Travmatik Yas”, “Disosiasyon”, “Konversiyon”, “Kronik Ağrı”, “Somatik Belirti Bozuklukları”, “Obsesif Kompulsif Bozukluk”, “Panik Atak”, “Özgül fobiler”, “Yeme Bozuklukları” ve “Bağımlılık” gibi pek çok psikolojik rahatsızlığın tedavisinde kullanılan, kişiyi olumsuz yaşam olaylarına maruz bırakmadan iyileşme sağlayan, son derece hızlı ve etkili bir yöntemdir.

Başlat
Size nasıl yardımcı olabiliriz?